Omron Z-15GQ55-B General Purpose Basic Switch, Drip Proof, Panel Mount Plunger, Medium OP, Screw Terminal, 0.5mm Contact Gap, 15A Rated Current
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
02
quantity
Product details
Category
Omron Z-Series Standard Snap switch having 1 NO - 1 NC contacts performs switching operation by 5.3 N force with the input voltage as well as current rating of 125 - 250 VAC and 15 A respectively. Brand Name|Omron#MFR Part Number|Z15GQ55B#UNSPSC|39122243#Item|Snap Switch#Type|Drip-Proof, Standard#Voltage Rating|125 - 250 VAC#Amperage Rating|15 A#Operating Force|5.3 N#Release Force|1.12 N#Contact Configuration|1 NO - 1 NC#Actuator Type|Panel Mount Plunger (Medium OP)#Contact Form|SPDT#Travel|1.8 mm Pre-Travel, 5.5 mm Over Travel, 0.06 mm Movement Differential#Terminal Type|Screw#Electrical Connection|Wire#Mounting Type|Panel#Body Material|Silver Contact, Stainless Steel Plunger#Temperature Range|-15 to 80 deg C#Enclosure Type|IP62#Dimensions|49.2 mm Length X 17.45 mm Width#Standard/Approvals|UL Listed, CE Certified, CSA Certified#Application|Industry Including Lifts, Garages, Production Lines, Machine Tools, Automotive, Security, Domestic Goods and Vending Machines
  • Best selling basic switch boasting high precision and wide variety
  • A large switching capacity of 15A with high repeat accuracy.